Čo a ako.
Pandemická situácia ukázala ako zraniteľné je odvetvie cestovného ruchu. Nie len na Slovensku ale celosvetovo. Poučením by malo byť, že kedykoľvek nás môže niečo absolútne zaskočiť a tá forma môže byť rôzna. Pandémia to jasne ukázala.
Kým do jej vzniku sme boli fixovaní na jedinú hrozbu, terorizmus, ktorý je produktom ľudstva, príroda sa nám pripomenula, že aj ona je tu a nemáme na ňu zabúdať.
V prípade terorizmu sa rýchlo zareagovalo, pripravil sa celý rad opatrení, ktoré mali do budúcnosti vrátiť dôveru v cestovaniu. V prípade súčasnej pandémii je to však horšie. Úprimne treba priznať, že nie všade. Na poslednej strane zoznamu všetkých krajín sa nachádza Slovensko. Svojim typicky slovenským spôsobom riešenia krízy.
Čo riešime ?
- záchranu aktérov, poskytujúcich služby v oblasti cestovného ruchu vyvolanú tak náhlim a rozsahom nevídaným, ako pandémia zasiahla cestovný rúch ( ako príklad sú vouchere za neuskutočnené zájazdy)
- druhú fázu záchrany, keďže nás nepochopiteľne prekvapila dĺžka trvania pandémie, ktorá odignorovala našu víziu, že do leta budeme mať navrch
- tretiu fázu záchrany, keď sme pochopili, že pandémia nebude záležitosťou len roku 2020
- čaká nás ešte štvrtá fáza záchrany, ktorá by mala zasanovať tú prvú, vouchere, ktoré vlastne riešenie problému odložili na neskorší termín, ktorý nám začína klopať na dvere
- nemožno vylúčiť aj piatu, šiestu … fázu, pretože deň „D“ obnovy celosvetového cestovania nemusí znamenať, že na Slovensko sa okamžite dohrnie milióny turistov
Ako riešime ?
- prvoplánovo, bez akýchkoľvek dôkladnejších analýz, bez vízie, bez reálneho úsudku, pod vplyvom emócii, ktoré sú na opačnej strane sveta ako realita.
- aktuálne prechodné Covid pasy, ktoré by mali byť záchranou aj keď nevieme akou percentuálnou miernou, keďže ich hlavný predpoklad očkovanie populácie sa nám doteraz nepodarilo ani riadne rozbehnúť.
Čo neriešime ?
- budúcnosť cestovného ruchu po pandémii, napriek tomu že všetky indikátory ukazujú zmenu cestovateľských nálad populácie, ktoré výrazne ovplyvňuje ich skúsenosť s pandémiou
- zmenu predstáv a budúcich nárokov na uspokojenie potrieb cestovateľov
- ako sa pripraviť na ďalšie možné hrozby o ktorých sa neuvažovalo v domnienke ich neexistencie a možnosti tak fatálneho dosahu, ako nám ukázala súčasná pandémia.
Ani nie dávno vyvolaná diskusia o informácii k súčasnému cestovaniu Slovákov do exotických krajín ( ako koľvek nešťastne vyznela ) mnohých aktérov v cestovnom ruchu nenaštartovala správnym smerom. Dokonca ani na tých najvyšších miestach.
A stačí tak málo.
To čo robia podnikatelia v cestovnom ruchu v zahraničí, pre bezpečné cestovanie, dokážeme spraviť aj na Slovensku. Ak nám nechýba vôľa. Vieme to aj prezentovať ako tí v zahraničí. Nie len pre sezónu 2021 ale pre budúcnosť. S krásou našej krajiny si už nevystačíme, ak k nej nepridáme aj pridanú hodnotu, ktorú cestovatelia očakávajú. Aj ta najkrajšia a najzaujímavejšia krajina sa stane nezaujímavou, ak nebude spĺňať požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia. To sa oproti minulosti stáva prvoradým predpokladom pri výbere destinácie a dlho ním aj ostane.
Otázkou je prečo sa na tom ešte nezačalo pracovať.
Na Slovensku sme opäť asi nepochopili to najdôležitejšie, že „čo a ako“ je neoddeliteľné.